- Home
- /
- Data Analytics for healthcare (Datu analīze veselības aprūpē)
In Latvian language
By Santa Pildava, Infotrust
Šī ieraksta mērķis ir sniegt ieskatu biznesa inteliģences rīku izmantošanā veselības aprūpē, kā arī atskatīties uz Infotrust rīkoto pasākumu “Datu analīze veselības aprūpē: tendences un snieguma vērtēšana ikdienā”.
Veselības aprūpe ir arvien vairāk datos balstīta nozare, un biznesa inteliģences (BI) rīkiem ir izšķiroša nozīme, palīdzot iestādēm pieņemt informētus lēmumus un optimizēt savu darbību. Datu analītika, kas ir galvenā BI sastāvdaļa, ietver progresīvu analītisko metožu un rīku izmantošanu, lai iegūtu ieskatu no lielām un sarežģītām datu kopām, kādas tās ir veselības aprūpes sistēmā.
Paredzams, ka BI un datu analītikas izmantošana veselības aprūpes nozarē turpmākajos gados palielināsies. BI rīkiem ir svarīga loma veselības aprūpes nozarē, palīdzot organizācijām uzkrāt, uzglabāt, apstrādāt un analizēt datus, lai gūtu ieskatu un pieņemtu informētus lēmumus. BI var izmantot, lai uzlabotu pacientu aprūpi, optimizētu procesus un veicinātu izaugsmi.
Daži konkrēti veidi, kā BI var izmantot veselības aprūpes nozarē:
Attēls Nr. 1 Piemērs par dažādu datu avotu apvienošanu vienā lietotnē
Qlik ir vairāk nekā 3000 klientu veselības aprūpes nozarē, līdz ar to ir pieejami daudz un labi piemēri, kā izmantot Qlik snieguma uzlabošanai. Prezentācijā pieejami vairāki piemēri, kā izmantot ikdienā lietotos veselības aprūpes datus, piemēram, operāciju zāles vadībā, prognozējot uzturēšanās ilgumu un atkārtotas uzņemšanas risku, pacientu uzņemšanas plūsmas u.c.
Attēls Nr. 2 Qlik klienti veselības aprūpes nozarē
Dati ir ļoti svarīgi arī vērtībās balstītas veselības aprūpes priekšnosacījums, par šo tēmu pasākumā stāstīja Edgards Labsvīrs, Medtronic. Vērtībās balstīta veselības aprūpe (VBVA) ir noteikta par prioritāti valstiskā līmenī, tā ir iekļauta gan Nacionālās attīstības plānā 2021. – 2027.gadam, gan Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021. – 2027.gadam.
Attēls Nr. 3 Vērtībās balstītas veselības aprūpes modeļa pamatprincipi
Latvijā ir izstrādāta arī Vērtības balstītas veselības aprūpes koncepcija, kurā ir aprakstīti arī kritiskākie elementi VBVA īstenošanā. Divi no šiem kritērijiem ir saistīti ar datiem un to trūkumu vai nepieejamību. Edgara Labsvīra prezentācijā pieejami vairāki VBVA piemēri. Svarīgākā Edgara Labsvīra paustā atziņa bija, ka ir jāinvestē datu analīzes ekspertīzē un kapacitātē. Edgars norādīja, ka ļoti svarīgs nosacījums veiksmīgai sadarbībai un VBVA īstenošanai ir abpusēja uzticēšanās starp valsts institūcijām un ārstniecības iestādēm, tādejādi nodrošinot datu pieejamību.
Runājot par veselības aprūpes snieguma vērtēšanu un uzlabošanu ir jāatceras par Donabediana 1966.gadā prezentēto un arvien visā pasaulē izmantoto veselības aprūpes kvalitātes novērtēšanas un pilnveides modeli, kas sastāv no trim elementiem: struktūra, process un iznākums. Šie elementi ietekmē viens otru un ir jāskatās kompleksi, vērtējot iestādes sniegumu. Veidojot snieguma vērtēšanas ietvaru jāiekļauj rādītāji no katra no šiem elementiem, jo tādejādi ir iespējams gūt pilnīgāku priekšstatu par iestādes kopējo sniegumu.
Attēls Nr. 4 Donabediana veselības aprūpes kvalitātes modelis
Šī modeļa kontekstā var runāt arī par pacientu pieredzes mērījumiem, kas ļauj noskaidrot pacienta pieredzi par saņemtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Pacienta pieredzes mērījumi (PREM) var būt kā daļa no procesa mērījumiem, tādejādi būtu svarīgi snieguma vērtēšanas modulī iekļaut arī pacienta pieredzi.
Plašāk par to, kas ir PREM, kādēļ to mērīt un kādēļ to darīt elektroniski nevis papīra formātā, var izlasīt Santas Pildavas, biznesa analītiķe, Infotrust prezentācijā.
Par to, kāpēc ir svarīgi izmantot PREM iestādes snieguma vērtēšanā un kā BI rīka izmantošana palīdz pieņemt informētus lēmumus, pastāstīja Laura Badūne, Pacientu pieredzes vadītāja, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS). RAKUS bija viena no pirmajām ārstniecības iestādēm, kura 2021.gada jūnijā uzsāka pieaugušo pacientu pieredzes mērījumu uzkrāšanu. Uz pasākuma norises laiku kopumā jau bija aptaujāti vairāk nekā 20 000 pacientu. Laura uzskaitīja vairākus ieguvumus, kas ir novēroti, ieviešot BI rīku ikdienas darbā:
Plašāk varat lasīt Lauras Badūnes prezentācijā.
Svarīgi ir ne tikai uzkrāt datus, aprēķināt mērījumus, bet darīt to pārdomāti un fokusēti, virzoties uz attīstību. Par snieguma vērtējuma rādītājiem, to izvēli un piemērotākajām vizualizācijām noteiktu snieguma rādītāju jeb KPI (key performance indicators) attēlošanai, pasākumā dalījās Santa Pildava, biznesa analītiķe, Infotrust. Ļoti būtiski ir izvēlēties savas iestādes stratēģijai atbilstošākos KPI. KPI izvēles kritēriji ir:
Attiecībā uz veselības aprūpes kvalitātes kritērijiem ir piemērojami vēl papildus kritēriji:
Par to, kādas vizualizācijas labāk izvēlēties un kā piemeklēt atbilstošākās skatieties Santa Pildavas prezentācijā.
Pasākuma laikā tika demonstrēta arī DEMO lietotne par neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļas pacientu plūsmu. Lietotnē iekļauti snieguma rādītāji, kas ļauj analizēt gan struktūras, gan procesa, gan iznākuma elementus. Lietotne papildināta arī ar pacientu ziņotās pieredzes mērījumiem par pieredzi uzņemšanas nodaļā, tādejādi gūstot pilnvērtīgāku ieskatu par šo slimnīcas etapu.
Attēls Nr. 5 Demo lietotnes viena no lapām
Pēc teorētiskās daļas bija diskusiju panelis, kurā tika diskutēts par BI rīku nozīmīgumu ikdienas darbā, kā arī par tālāku BI attīstību Latvijas veselības aprūpes sistēmā. Pasākuma dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās, kas rezultējās ļoti vērtīgā saturā un pieredzes apmaiņā.
Svarīgākās atziņas no diskusijas sadaļas:
Lai mums visiem kopā izdodas iegūt vislabāko iespējamo risinājumu no pieejamajiem datiem, izmantojot piemērotākos BI risinājumus!